بررسی کاشت و پرورش خیار در گلخانه

مطالب دیگر:
📃پاورپوينت داده کاوی الگوهای تکرار شونده در جریان داده ها📃پاورپوینت آشنایی با دیاگرام📃پاورپوينت داده کاویی جریان داده ها با درخت های تصمیم گیری📃پاورپوینت آشنایی با دیوار چین📃پاورپوینت آشنایی با دیواره های چوبی📃پاورپوینت عوامل موثر بر بهره وری سازمانی📃پاورپوينت کتابخانه دکتر شریعتی نیشابور دانشگاه پیام نور📃پاورپوینت بررسی تغییرات مکانی کیفیت آب📃پاورپوینت محوطه و پیاده رو سازی📃پاورپوینت روش اتصال به اینترنت جهانی📃پاورپوینت اشنایی با اصول ریخته گری📃پاورپوینت جزوه آموزشی آب های زیر زمینی📃پاورپوینت کتاب و درس زبانهای ماشين و برنامه سازی سيستم📃پاورپوینت مدیریت هزینه پروژه📃پاورپوینت شهرک مسکونی چاپیل chapeel📃پاورپوینت منابع زمین گرمایی📃پاورپوینت خوردگی فولاد در بتن📃پاورپوينت نژادهای گاو گوشتی📃پاورپوینت اهمیت ارزش زنجیره📃پاورپوینت دوام بتن و عمده دلایل کم دوامی بتن وخرابی های ایجاد شده📃پاورپوینت آشنایی با زیتون📃دانلود پاورپوينت درخت AVL اسلاید 29📃پاورپوینت کتاب و درس ساختمان داده‌ها و الگوريتم📃پاورپوینت بازاریابی شرکت های تعاونی📃پاورپوینت نمونه داخلی و خارجی موزه و کتابخانه
کاشت و پرورش خیار در گلخانه,خیار گلخانه ای|30009098|xlm
در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با بررسی کاشت و پرورش خیار در گلخانه

نحوه کشت : پس از انتخاب بذر باید فکر نحوه کشت باشیم به طور کلی در مقابل ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشت مستقیم و کشت به صورت خزانه که از این دو راه به خاطر صرفه جویی در استفاده از امکانات گلخانه ای و مراقبت بیشتر و بهتر تا جوانه زدن٬ بهتر است از کشت در خزانه بهره گیری کرد. برای کشت مستقیم زمین باید رطوبت کافی داشته و به اصطلاح گاورو باشد و بهتر است زیر و روی بذر به مقدار مورد نیاز بیته موس ریخته شود.

بهترین خاک برای کشت در گلدانهای نشاء ماده ای طبیعی به نام بیته موس می باشد که در بازار انواع خارجی و ایرانی آن یافت می شود.اگر محل قرار گرفتن سینی نشاء دارای ۳۰ درجه سانتی گراد حرارت بوده و نور و رطوبت کافی وجود داشته باشد پس از ۵ تا ۷ روز بذر جوانه می زند و چنانچه شرایط مناسب نبوده و عوامل نور و گرما و رطوبت به صورت دلخواه نباشد اولا در زمان جوانه زنی تاخیر ایجاد می شود و ثانیا در جریان رشد گیاه نیز اختلالاتی پدیدار خواهد شد. توصیه می شود این نوع بذرها را به علت گرانی آنها ۲۴ ساعت قبل از کاشت در زمین و یا گلدان در یک پارچه نخی و یا پنبه ای در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. باید دقت کرد قبل از این کار بذرها ابتدا در آب ولرم خیسانده شوند از طرفی باید مراقبت های لازم را به عمل آورد تا گیاه جوان بدون آفت و بیماری به زمین منتقل شود.

انتقال نشاء به زمین اصلی :وقتی بذرها سبز شدند و رشد کافی نمودند باید آنها را به زمین گلخانه منتقل کنیم.بدین منظور حفره هایی که با فاصله معین و بر اساس تراکم بوته در متر مربع محاسبه شده است بر روی بسترها تعبیه می کنیم که دقیقا به اندازه حجم خاک گلدانهای سینی نشاءمی باشد. آنگاه با احتیاط کامل نشاء را همراه با خاک گلدان از گلدانها جدا کرده و در حفره ها قرار می دهیم.در اینجا باید مراقب باشیم تا به ریشه ها آسیبی وارد نیاید. بعد از انتقال نشاء به زمین آبیاری را شروع می کنیم . به یاد داشته باشیم مدت قرار گرفتن نشاء در گلدان نباید از حد معمول تجاوز کند زیرا در این صورت است که ریشه به علت حجم کم خاک دچار مشکل شده و از رشد طبیعی باز می ماند و در نتیجه گیاه از ابتدا ضعیف خواهد بود و پس از آن هم رشد درستی نخواهد داشت.

تراکم بوته ها : به منظور دستیابی به بیشترین برداشت محصول از متر مربع تراکم بوته ها حائز اهمیت است.بعضی از کشاورزان و گلخانه داران بر این باورند که اگر تعداد بوته در واحد سطح بیشتر باشد محصول بیشتری می توانند برداشت کنند.بر اساس تجارب بدست آمده در گلخانه های خاکی برای واریته های موجود تراکمی برابر با ۷/۱ تا ۳ بوته٬ بنابر تجربه شخصی فصل کاشت و نوع واریته از نظر کوچکی و بزرگی برگ در نظر می گیرند که در این مورد می توان از کشاورزان با تجربه و کارشناسان مربوطه کمک گرفت. ناگفته نماند که این کار دلایل فنی و مهمی دارد که از جمله می توان میزان نوردهی و جذب مواد مغذی خاک در فصول سرد را نام برد.پس به خاطر اینکه بوته ها از نور کافی برخوردار بوده و رشد مناسبی داشته باشند باید به گونه ای کاشت شوند که به روی یک دیگر کمتر سایه بیاندازند و به عبارتی دیگر موجب جلوگیری از تابش نور کافی به گیاه نشوند از طرفی در فصول سرد میزان غذا رسانی خاک به ریشه کمتر می شود و اگر تراکم هم در چنین وضعیتی زیاد باشد طبیعی است که به ریشه مواد کافی نخواهد رسید