بررسی انواع قالب های مورد استفاده در ساختمان سازی

مطالب دیگر:
📎فایل لایه باز کارت ویزیت پشت و رو - پی اس دی- psd📎طرح توجیهی تولید بیسكویت ساده، میشكا و نان و شیرینی📎طرح توجیهی تولید آب اكسیژنه باظرفیت 400 تن در سال📎بررسی جرم از دیدگاه حقوق و قانون مجازات اسلامی -سرقت-word📎مقاله هوش هیجانی چیست، اهمیت و ضرورت آن - word📎طرح توجیهی ادوات کشاورزی ظرفیت 75 تن در سال📎طرح توجیهی تولید الكل از خرما📎طرح توجیهی بسته بندی عسل به ظرفیت 240 تن در سال📎جزوه آشنایی با روانکاری📎جزوه راهنمای بالانسینگ آب📎جزوه اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب به روش لوله شکافی📎خلاقیت در کودکان و چگونگی کشف آن در فرزند - Word📎طرح توجیهی تولید غذای کودک ظرفیت تولید: 500 تن📎مقاله ایجاد عادات مثبت در کودکان و فرزند - word📎طرح توجیهی تولید بستنی چوبی ظرفیت 10 میلیون در سال📎طرح توجیهی تولید بلندگو ظرفیت: 1000000 عدد در سال📎طرح توجیهی تولید بشکه نفتی📎طرح تولید چای صنعتی📎طرح توجیهی تولید چرم و سالمبور به ظرفیت 400000 فوت مربع📎طرح توجیهی تولید چیپس ظرفیت: 500 تن در سال📎بررسی انگیزه تحصیلی در دانش آموزان دوره ابتدایی - Word📎طرح توجیهی تولید کمپود و کنسرو 1000 تن📎رابطه علم اقتصاد و روانشناسی و نگرش روانشناختی به بازار سرمایه - word📎طرح توجیهی تولید اكسید كروم با ظرفیت 120 تن درسال📎طرح توجیهی تولید ومونتاژ بردهای الكترونیكی باظرفیت 750 000 برد در سال
دانلود تحقیق بررسی قالب های مورد استفاده در ساختمان سازی|30009107|xlm
در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با بررسی انواع قالب های مورد استفاده در ساختمان سازی

تداركات مربوط به قالبها

قبل از بتن ريزي :

بايد نسبت به قالبهاي در تماس با بتن نما ، توجه كافي مبذول داشت . درز بين تخته ها و درز بازشوهايي كه در قالب ايجاد شده اند ، بايد كاملأ آب بندي شوند تا شيره بتن از درزها بيرون نزند .

بايد از حركت قالب از جاي خود و نيز حركت اجزاي قالب نسبت به يكديگر جلوگيري بعمل آيد .

تراز و شاغولي بودن قالبها نبايد در حين بتن ريزي به هم بخورد . به اين منظور گاه با ريسمان بندي بين نقاط مرجعي كه به قالب متصل نيستند از حفظ وضعيت قالب اطمينان بعمل آيد . تمام قطعاتي كه به قالب متصل هستند بايد كاملأ محكم شوند تا لرزاندن بتن باعث شل شدن آنها نگردد .

براي تسهيل كار متراكم كردن بتن در ديوارهاي بلند و امثال آن ، بايد در نقاط لازم روي قالب بازشوهايي تعبيه نمود . اين بازشوها بايد داراي دري باشند كه به راحتي باز و بسته شده و كاملأ آب بند شوند .پایه های اطمینان باید به نحوی قرار گیرند که پایداری مجموعه قالبها کاملأ تامین شود . از اتکای پایه ها بر زمینهای سست باید جدأ احتراز گردد .

جدار قالب باید به موادی آغشته شوند که بتن پس از گرفتن به آن نچسبد و هم قالب بندی به راحتی انجام شود و هم سطح بتن پس از قالب برداری خراب نشود .نوع این مواد بر حسب هوای محیط و سطح مورد نیاز برای بتن ، پس از قالب برداری متفاوت است .

جلوگیری از چسبندگی بتن به راههای زیر صورت میگیرد :

(1) استعمال ماده ای که جدار قالب را روغنی میکند

(2) استعمال رزین یا روغن جلایی که پس از خشک شدن ، جدار قالب را لغزنده و بسیار صاف میکند

(3) استعمال مواد دیرگیرکننده بر روی جدار برای جلوگیری از هیدراسیون لایه نازکی از بتن قالب

(4) استفاده از پوششهای سخت و کاملأ صاف از قبیل قالبهای فایبرگلاس ویا پلاستیکی(اجرای ساختمانهای بتنی)

روشهای یاد شده همچنین از جذب آب بتن توسط قالب چوبی نیز جلوگیری میکند .

برای اینکه قالبها بهتر دوام کنند ، باید به مجرد قالب برداری ، کار تمیز کردن قالب و آغشته سازی آن انجام پذیرد . هوای سرد و مرطوب یا گرم و خشک میتواند باعث خرابی قالب شود . در صورتی که آغشته کردن سطح غالب ها به مواد لازم در محل نصب و بسته شدن قالب صورت گیرد ، باید مطمن شد که این مواد روی میلگردها و سایر نقاطی که پیوستگی بتن با آنها ضروری است نمانده باشد . مواد فوق باید به نحوی باشند که بر بتن و یا بر نمایی که برای بتن لازم است ، آثار نامناسبی نداشته باشند .

گردوخاک ، خاک اره ، میخهای افتاده و سایر فضولاتی که ممکن است در قالب ریخته باشند ، باید قبل از شروع بتن ریزی برداشته شوند . قالب ها باید به نحوی مستقر شوند که محل کافی برای جا دادن میلگردها و بتن ، کار کردن در بتن در صورت لزوم ، لرزاندن بتن و نیز نظارت بر کلیه اقدامات فوق موجود باشد .پس از گرفتن بتن :

قالبها باید بمجرد اینکه به آنها نیاز نباشد، برداشته شوند . این زمان به اثر قالب برداری بر خرابی بتن ، مقاومت سازه ای و خیز بتن ، مراقبت از بتن ، مسایل مربوط به پرداخت و چگونگی استفاده مجدد از قالب ها بستگی دارد .

آیین نامه ایران زمان قالب برداری را طبق شرایط و زمانهای مذکور در جدولی مقرر میداند . چنانچه زمان قالب برداری در طرح تعین نشده باشد قالبها و پایه های اطمینان ، که پس از برداشتن قالب ، برای مدتی در زیر قطعات باقی میمانند نباید قبل از سپری شدن مدتهای ذکر شده در جدول برداشته شوند .

قالب برداری باید توسط وسایلی انجام شود که به بتن و به قالب آسیبی نرسد . برای جدا کردن قالب از بتن حتی الامکان باید بجای گوه های فلزی از انواع چوبی استفاده کرد . گاه برای جدا کردن قالبهای بزرگ از بتن ، وسایلی در قالب تعبیه شده ، آب پرفشار یا هوا به این وسایل نصب شده و باعث کنده شدن قالبها میشود . قالب برداری باید به آهستگی صورت پذیرد تا بطور ناگهانی بار به بتن وارد نشود . استفاده از پخ در گوشه های قالب ، کار قالب برداری را تسهیل مینماید .

قالب برداری و برداشتن پایه ها باید با توجه به رفتار آتی سازه و چنان انجام پذیرد که قطعه در هماهنگی با وظیفه آتی خود و بتدریج تحت بار قرار گیرد . بعنوان مثال برداشتن پایه های تیرها باید از وسط شروع شده و بسمت تکیه گاهها ادامه یابد . یا پایه های زیر طره های بزرگ باید به تدریج از لبه آزاد برداشته شود و بطرف تکیه گاه پیش آید و اگر علایمی از تغیر شکل یا ترک خوردگی در آنها مشاهده شد برداشتن پایه ها متوقف شود .